KESH shet 2.6 mln euro energji, tenderi i tretë pas reshjeve
|

KESH shet 2.6 mln euro energji, tenderi i tretë pas reshjeve

KESH ka shitur 10 mijë megavat energji për periudhën 26 deri në 29 nëntor me çmim mesatar rreth 260 euro. 4800 megavat janë shitur me çmimin 247 euro, ndërsa 5200 të tjerë me çmimin 285 euro për megavat. Të ardhurat e arkëtuara nga këto shitje shkojnë në 2.6 milionë euro. Ky është tenderi i tretë…

Media arabe jehonë Portit të Durrësit: Marinë super jahtesh prej 2.5 mld dollarësh
|

Media arabe jehonë Portit të Durrësit: Marinë super jahtesh prej 2.5 mld dollarësh

“Mohamed Albbari-t i është dhënë drita jeshile për të ndërtuar marinën më të madhe ndonjëherë të super jahteve në Mesdhe”. Kështu e nis shkrimin media arabe “Arabian Business” për projektin për portin e Durrësit, i cili mori edhe miratimin nga Kuvendi shqiptar me 76 vota pro. “Arabian Business” shkruan se kjo marrëveshje prej 2.5 miliardë dollarësh,…

Biznesi i ‘Black Friday’ në Shqipëri, ku po shpenzohet më shumë?
|

Biznesi i ‘Black Friday’ në Shqipëri, ku po shpenzohet më shumë?

E Premtja e Zezë (Black Friday) është shndërruar në një nga ditët më të mëdha të blerjeve të vitit, pasi konsumatorët presin të përfitojnë nga ofertat, gjë që mund të çojë në fitime të konsiderueshme për bizneset. E Premtja e Zezë, e njohur në Amerikë për ditën që pason Ditën e Falënderimeve, dikur ishte famëkeqe…

Shqipëria “noton” në euro, rriten ndjeshëm depozitat në valutë në tetor
|

Shqipëria “noton” në euro, rriten ndjeshëm depozitat në valutë në tetor

Euro po kthehet gjithnjë e më shumë në monedhën e preferuar të shqiptarëve për të kursyer. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund të muajit tetor, stoku i depozitave totale në vend arriti në një rekord të ri prej 1.28 trilionë lekësh (gati 11 miliardë euro). Në krahasim me muajin e mëparshëm, depozitat…

Shpallja e gjendjes së emergjencës, Rama: Situata nuk është e tillë
|

Shpallja e gjendjes së emergjencës, Rama: Situata nuk është e tillë

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Kuvend nënvizoi se nuk është e nevojshme shpallja e gjendjen së emergjencës për përmbytjet. Rama nënvizoi se në Shkodër ka pasur vetëm 30 banesa të përmbytura dhe 15 në Durrës. Ai shtoi se në zonën e ish-Kënetës në Durrës është ndërtuar nën kuotë. Fjala e Ramës: Gjendja…

OBSH: Shqipëria do përballet me kosto të larta shëndetësore nga plakja, sfidë ekonomia e moshës së tretë

OBSH: Shqipëria do përballet me kosto të larta shëndetësore nga plakja, sfidë ekonomia e moshës së tretë

Plakja e shpejtë e Shqipërisë do të vërë sistemin shëndetësor të vendit përballë sfidave të vështira financiare. Një popullsi në plakje vuan nga një barrë e lartë e sëmundjeve, të cilat kërkojnë financime më të lartë. Organizata Botërore e Shëndetësie në programin e ri për Shqipërinë deri me 2025 vuri në dukje se promovimi i…

Faturimi i energjisë me vlera referuese, OSSH kërkon aplikimin edhe gjatë 2023
|

Faturimi i energjisë me vlera referuese, OSSH kërkon aplikimin edhe gjatë 2023

Operatori i Sistemit të Shpërndarjes, pjesë e OSHEE Group kërkoi pranë Entit Rregullator të Energjisë që aplikimi i vlerave referuese të faturimeve në rastet kur të dhënat janë të padisponueshme apo të paarritshme të zbatohet edhe gjatë vitit 2023. Duke ju referuar aplikimit të kësaj metodologjie gjatë këtij viti sipas vendimit 28 të Entit, ku…

Meta takohet me Berishën në selinë e PD-së
|

Meta takohet me Berishën në selinë e PD-së

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po zhvillon një takim me kreun e Partisë Demokratike, Sali Berisha. Meta ka mbërritur në selinë blu paraditen e së hënës dhe ndodhet në zyrën e kryedemokratit. Ky takim, vjen pas protestës së 12 nëntorit dhe asaj që pritet të zhvillohet më 6 dhjetor, në një njëjtën ditë…

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel për targat
|

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel për targat

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviç do të takohen këtë të mërkurë në Bruksel, për të diskutuar zgjidhjen për çështjen e targave ilegale serbe. Takimi do të zhvillohet me ndërmjetësim të të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak. Ky takim, vjen vetëm dy ditë pas një takimi që ka…

Festat e Flamurit, shqiptarët zgjedhin rajonin e Turqinë “për të festuar”
|

Festat e Flamurit, shqiptarët zgjedhin rajonin e Turqinë “për të festuar”

28 dhe 29 Nëntori janë Festa Kombëtare, por edhe këtë vit, një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë jashtë vendit, një kërkesë që rritet çdo vit. Një ndër arsyet kryesore që nxit këtë tendencë është çmimi i leverdishëm, sidomos në ofertat për vendet e rajonit, apo biletat e avionëve të prera individualisht më…

End of content

End of content