Përfshihen nga flakët dy fshatra në Greqi, evakuohen banorët

Një vatër e madhe zjarri ka rënë këtë të mërkurë në Lesvos të Greqisë, në rajonin verior të Vrisas. Kjo zonë është përfshirë edhe pak ditë më parë nga flakët, ndërsa për shuarjen e tyre janë bashkuar edhe forcat ajrore. Era po fryn në pozicionin nga Lagada midis Vrisas dhe Polichnitos që favorizonte më tjer…

Një vatër e madhe zjarri ka rënë këtë të mërkurë në Lesvos të Greqisë, në rajonin verior të Vrisas.
Kjo zonë është përfshirë edhe pak ditë më parë nga flakët, ndërsa për shuarjen e tyre janë bashkuar edhe forcat ajrore.

Era po fryn në pozicionin nga Lagada midis Vrisas dhe Polichnitos që favorizonte më tjer përjapjen e flakëve në drejtim të prerëndimit.

Aktualisht banorët e fshatrave Vrisa dhe Stavros janë evakuuar pasi zjarri i madh në pyllin e zonës ishte rrezikshëm pranë vendbanimeve.
Forcat zjarrfikëse kanë paralmëruar se zonat në Attiki, Evia, Boeotia, Argolis, Korinth, Arkadia, Fthiotida, Evros dhe ishujt e Egjeut të Veriut, janë pre e rrezikut nga zjarret.