2.5 C
Tiranë
E shtunë, 29 Janar, 2022

Rama: Nuk kishte nevojë të fortifikohej PD, mjafton të kërkohej ndihma e policisë për ta mbrojtur

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së kryesisë së PS iu përgjigj interesit lidhur me situatën në Partinë Demokratike, duke e cilësuar atë dramatike.

Rama tha se policia ishte në sfidën e saj më të madhe në 30 vjet, e gjendur në konfliktin e demokratëve për të njëjtën seli. Sipas tij, Basha nuk kishte nevojë të fortifikonte selinë, por mjafton të kërkonte ndihmën e policisë së shtetit për ta mbrojtur atë.

“Policia e shtetit ishte në sfidën më të madhe në 30 vjet, se kurrë më parë s’e ka pasur sfidën të futet në oborrin e një partie për të ndarë dy palë që mund të shkojnë drejt gjakderdhjes. Nuk kishte nevojë të fortifikohej PD, mjafton të kërkohej ndihma e policisë për ta mbrojtur. Basha u mor me fortifikime, duke përjashtuar policinë e shtetit”, tha kreu i qeverisë.

Beteja për interesa vetjake mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, të cilët i cilësoi dy kufoma politike, është duke çuar drejt shkatërrimit PD dhe opozitën, tha Rama.

“Asnjëherë nuk janë të zgjidhura problemet, ajo që është pak por e sigurt është që PS është në funksion të zgjidhjes së probleme të njerëzve, ndërsa PD në kërkim të zgjidhjes së problemeve të dy individëve; njëri kufomë politike me seli tjetri pa seli, njeri i mbyllur në selinë blu tjetri në listën e zezë. Një moment shumë dramatik për PD. Ne jemi të gatshëm për çdo bashkëpunim, por situata është shumë e vështirtë për momentin. Shpresojmë drejt një zgjidhjeje paqësore, shpresoj që dhuna të mbetet prapa”, tha kreu i qeverisë.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme