Fenomeni Merkel: arkitekte e kompromisit dhe menaxhuese e krizave
|

Fenomeni Merkel: arkitekte e kompromisit dhe menaxhuese e krizave

Forcat e armatosura gjermane e përshëndetën të enjten (02.12.2021) Angela Merkelin me vlerësimin më të lartë ushtarak gjerman për personat civilë: me një paradë ushtarake. Ushtarë me pishtarë në duar dhe një bandë muzikore bënë një ritual lamtumire, sipas një koreografie të përpiktë, të përcaktuar që në vitin 1838. Në fund, ushtarët hoqën helmetat në…

Angela Merkel bën bilancin e 16 viteve në pushtet
| |

Angela Merkel bën bilancin e 16 viteve në pushtet

Në një intervistë për DW kancelarja në largim Angela Merkel bën një bilanc të mandatit të saj dhe pranon se ende nuk e di se çfarë do të bëjë në të ardhmen. E qetë dhe padyshim në paqe me veten: kështu dukej kancelarja Angela Merkel (CDU) në një intervistë që zhvilloi me të drejtori i…

Pas Merkelit, Franca mund të tentojë të rrëzojë Gjermaninë si “superfuqia” e Europës
| |

Pas Merkelit, Franca mund të tentojë të rrëzojë Gjermaninë si “superfuqia” e Europës

Pasi kancelarja gjermane Angela Merkel të largohet nga detyra pas zgjedhjeve të ardhshme të vendit, shumë ekspertë politikë do të vëzhgojnë nga afër Francën. Kjo për shkak se ata mendojnë se Franca (konkretisht presidenti Emmanuel Macron) sheh mundësinë për të zëvendësuar Gjermaninë si udhëheqës de facto i Europës. Ka të ngjarë që Macron të përpiqet të bëhet…

Merkel kërkon bashkëpunim të përshpejtuar midis vendeve të Ballkanit Perëndimor
| |

Merkel kërkon bashkëpunim të përshpejtuar midis vendeve të Ballkanit Perëndimor

“Ne akoma kemi një sërë vështirësish për të kapërcyer. Na duhet shumë durim dhe angazhim”, tha Merkel, duke përmendur mosmarrëveshjet politike rajonale të vazhdueshme, si ajo midis Serbisë dhe Kosovës dhe ajo midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Merkel, “mbretëresha e Europës”, drejt largimit menaxhuesja më e mirë e krizave botërore
| |

Merkel, “mbretëresha e Europës”, drejt largimit menaxhuesja më e mirë e krizave botërore

Kritikët më të vendosur të Merkel tashmë janë kthyer në admirues të punës së saj, pasi udhëhoqi Gjermaninë përmes krizës financiare globale, krizës së borxhit në zonën e euros dhe krizës së emigracionit; tashmë ajo mbetet në krye të luftës kundër pandemisë së koronavirusit.

End of content

End of content