2.5 C
Tiranë
E shtunë, 29 Janar, 2022

221 të infektuar me COVID në 24 orët e fundit, ndërron jetë 66-vjeçari nga Tirana

Janë kryer 3,843 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 319 qytetarë, në këto bashki:
145 në Tiranë, 23 në Fier, 13 në Durrës, Kamëz, 12 në Sarandë, 11 në Berat, 9 në Elbasan, 7 në Mallakastër, Vlorë, 6 në Krujë, Korçë, 5 në Shkodër, Lushnje, Kuçovë, 4 në Tropojë, Gjirokastër, në Vorë, Dibër, 3 në Devoll, Belsh, 2 në Kukës, Lezhë, Rroskovec, Divjakë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, Skrapar, Gramsh,1 në Malësi e Madhe, Pukë, Mirditë, Kurbin, Shijak, Mat, Selenicë, Himarë, Delvinë, Libohovë, Kolonjë, Dimal, Cërrik, Librazhd.
Janë 5,270 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 126 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 1 humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Një qytetar nga Tirana 66 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 221 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 198,484 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (23 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore          319
Të shëruar në 24 orë       221
Të shtruar në spitale       126
Humbje jete në 24 orë    1
Testime ditore                 3,843

Testime totale              1,452,061
Raste pozitive                206,935
Raste të shëruara          198,484
Raste Aktive                      5,270
Humbje jete                      3,181

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë           2,527
Fier                 608
Durrës             362
Shkodër          350
Elbasan           307
Berat               247
Vlorë                237
Gjirokastër     229
Lezhë               140
Korçë               120
Kukës               70
Dibër                73

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme