Prova 3 mujore dhe vlerësimi psiko-social për mësuesit e rinj/ Ministrja Kushi: Siguria dhe mirëqenia e nxënësve prioritet absolut
| |

Prova 3 mujore dhe vlerësimi psiko-social për mësuesit e rinj/ Ministrja Kushi: Siguria dhe mirëqenia e nxënësve prioritet absolut

Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi nëpërmjet një statusi në rrjete sociale ka dhënë sqarime në lidhje me Udhëzimin Nr. 28, datë 3.08.2022, i cili parashikon një periudhë 3-mujore prove dhe vlerësimin psiko-social për mësuesit e rinj dhe të gjithë punonjësit e institucioneve arsimore parauniversitare. Sqarimi i plotë i Ministres Kushi: Duke marrë shkas…

Regjistrimet përmes e-Albania në klasat e para dhe të dhjeta
|

Regjistrimet përmes e-Albania në klasat e para dhe të dhjeta

Regjistrimet e nxënësve në klasë të parë dhe të dhjetë do të bëhen nga platforma e-Albania. Një vit më parë kjo mënyrë regjistrimi u aplikua vetëm në 182 shkolla, ndërsa këtë vit do të përfshijë të gjitha shkollat e vendit. Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi njoftoi datën e hapjes së portalit dhe nisjen…

Nesër provimi i parë i Maturës Shtetërore, ministrja Kushi mesazh maturantëve: Zgjidhni degët që ka nevojë tregu i punës
| | |

Nesër provimi i parë i Maturës Shtetërore, ministrja Kushi mesazh maturantëve: Zgjidhni degët që ka nevojë tregu i punës

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi iu ka dërguar një mesazh maturantëve që nesër kanë provimin e parë të Maturës Shtetërore. Ajo në mesazhin e saj iu kujtoi nxënësve që të bëjnë mirë zgjedhjet e tyre dhe të zgjedhin degë që i kërkon tregu i punës. MESAZHI I KUSHIT Të dashur Maturantë! Ju neser keni provimin…

Miratohet struktura e re, ministrja Kushi: Ja kur nis viti shkollor 2022-2023
| |

Miratohet struktura e re, ministrja Kushi: Ja kur nis viti shkollor 2022-2023

Miratohet struktura e re e vitit shkollor 2022-2023 në sistemin arsimor parauniversitar. Urdhri i përbashkët i Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, si dhe e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë për arsimit profesional, vitin që vjen sjell edhe disa ndryshime. Ministrja e Arsimit dhe Sportit Evis Kushi në një publikim në rrjete sociale bëri të ditur…

Shqipëria shpall vitin letrar të Ali Podrimjes, Margariti: Amaneti i poetit
| | |

Shqipëria shpall vitin letrar të Ali Podrimjes, Margariti: Amaneti i poetit

Qendra Kombëtare e Librit dhe Biblioteka Kombëtare shpallën këtë të mërkurë vitin e Ali Podrimjes, duke i dhënë emrin e poetit të njohur nga Kosova një kalendari veprimtarish që kthen sytë nga poezia e letërsia shqipe këtej e matanë kufirit. “E kam pasur edhe mik dhe ka qenë një nga figurat që vlerësoja më shumë…

Hapen sërish universitetet në disa pjesë të Afganistanit
| | |

Hapen sërish universitetet në disa pjesë të Afganistanit

Universitetet shtetërore në provincat jugore të Afganistanit kanë rifilluar punën, raporton Anadolu Agency (AA). Në provinca të tilla si Kandahar, Helmand, Uruzgan dhe Nimruz, studentët dhe studentet janë kthyer në bankat e universiteteve. Studentët për AA u shprehën të kënaqur me rihapjen e institucioneve arsimore. “Gratë dhe vajzat, të cilat përbëjnë gjysmën e shoqërisë, nuk…

Konkursi me foto dhe video-kërkesa, Rama: Fëmijët, prioritet i qeverisë! Janë vendosur fonde për të adresuar nevojat e tyre për aktivitete të tjera pas shkolle
| | |

Konkursi me foto dhe video-kërkesa, Rama: Fëmijët, prioritet i qeverisë! Janë vendosur fonde për të adresuar nevojat e tyre për aktivitete të tjera pas shkolle

Është zhvilluar këtë të mërkurë konkursi me foto, video-kërkesa, ndërsa janë shpërndarë edhe çmimet përkatës. Organizimi i këtij konkursi u zhvillua në Kryeministri. Gjatë këtij takimi kryeministri, Edi Rama u shpreh se qeveria ka prioritet fëmijët. Ai gjithashtu u shpreh se në këtë rast ideja e këtij projekti është për të shkuar me lart, ndërsa…

Gjuha turke në shkollat e Shqipërisë? Vizita e Erdogan “shpejton” aplikimin e projektit pilot. Zbardhet e-maili i DAR drejtuar shkollave 9-vjeçare
| | |

Gjuha turke në shkollat e Shqipërisë? Vizita e Erdogan “shpejton” aplikimin e projektit pilot. Zbardhet e-maili i DAR drejtuar shkollave 9-vjeçare

Fill pas vizitës e së presidentit turk Rexhep Taip Erdogan ne vendin tone, shkollat po vlerësojnë kërkesat per te mësuar gjuhen turke si lende me zgjedhje te lire. Shkollat 9-vjeçare kanë nisur të pyesin prinderit e nxënësve te klasave te 6 deri ne klasën e 9 në lidhje me vendosjen ose jo të gjuhës turke…

Fatos Kongoli rrëfen mëkatet e festat: Çelësi është të duash, kujtimi i veçantë i një mbrëmjeje vallëzimi në teatër dhe takimi me Kadarenë
| |

Fatos Kongoli rrëfen mëkatet e festat: Çelësi është të duash, kujtimi i veçantë i një mbrëmjeje vallëzimi në teatër dhe takimi me Kadarenë

“Kam kaluar një mbrëmje të Vitit të ri në teatër. Festa ishte organizuar nga Lidhja e shkrimtarëve në aneksin e Teatrit Kombetar. Në mos gaboj ka qenë viti 1964 dhe sapo isha kthyer nga Kina. Kam kërcyer gjithë natën dhe kam pasur kënaqësinë që më ka mbetur në mendje, të takoja për herë të parë…

End of content

End of content