10.3 C
Tiranë
E hënë, 29 Nëntor, 2021

467 të infektuar me COVID, 7 humbje jete në 24 orë/ 19 të prekur në gjendje të rëndë

Nga 3973 testime të kryera  kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 467 qytetarë.  219 janë në Tiranë, 29 në Fier, 23 në Vlorë, 16 në Lezhë, 15 në Elbasan, 14 në Lushnje, 13 në Durrës, Kamëz, 12 në Shkodër, 11 Sarandë, Gjirokastër, 9 në Korçë, 7 në Berat, 5 në Kurbin, Kukës, Himarë, Përmet, 4 në Krujë, Kuçovë, Peqin , Gramsh, 3 në Rroskovec, Konispol, Tepelenë, Maliq, 2 në Vau i Dejës, Vorë, Divjakë, Selenicë, Delvinë, Këlcyrë, Pogradec, Skrapar, 1 në Pukë, Dibër, Mat, Patos, Mallakastër, Libohovë, Dropull, Memaliaj, Devoll, Dimal, Poliçan.

Janë 7,561 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 159 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 7 humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv:, dy qytetarë nga Lushnja 65 dhe 76 vjeç, një qytetare 66 vjeç nga Kuçova, një qytetar nga Korça 71 vjeç, një qytetare nga Laçi 79 vjeç, dy qyetetarë nga Tirana 77 dhe 89 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 427 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 173,870 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 467
Të shëruar në 24 orë 427
Të shtruar në spitale 159
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 3,973

Testime totale 1,301,207
Raste pozitive 184,340
Raste të shëruara 173,870
Raste Aktive 7,561
Humbje jete 2,909

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,871
Fier 892
Durrës 664
Shkodër 489
Elbasan 320
Vlorë 300
Gjirokastër 246
Lezhë 200
Berat 192
Korçë 176
Kukës 134
Dibër 77

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme