A do të bëjë marrëveshje me Bashën për të larguar Ramën nga pushteti? Berisha: Ka vetëm një mundësi që…

Kryeministri Sali Berisha është shprehur për “Radio Nova”, se ka vetëm një mundësi që ai të bashkëpunojë me PD. Ai tha se zgjidhja e vetme është që Basha të njohë votën në parti e të futet në zgjedhje për kryetar. Madje sipas Berishës, PD i lejon mundësi, me anë të statutit të ri të miratuar…

Kryeministri Sali Berisha është shprehur për “Radio Nova”, se ka vetëm një mundësi që ai të bashkëpunojë me PD. Ai tha se zgjidhja e vetme është që Basha të njohë votën në parti e të futet në zgjedhje për kryetar.

Madje sipas Berishës, PD i lejon mundësi, me anë të statutit të ri të miratuar në 11 dhjetor, që të krijohet një fraksion.

“Marrëveshja është e thjeshtë. Nuk jam unë njeri i interesit personal. Jo. Marrëveshja është e thjeshtë, në rast se Lulzim brava pranon votën gjithçka është e zgjidhur. Do të ketë garë për kryetar partie.

Të vijë të garojë, asnjë pengesë s’do të ketë. Në statutin e 11 dhjetorit vendosëm një nen që partia pranon fraksione në qoftë se ai arrin të krijojë fraksion, statuti i jep këtë të drejtë. Kjo që ju shihni është një revolucion paqësor, i vërtetë. Me këtë dua të them se në ’91-in, pas një rrethi të tërë me foltore dhe mitingje u mblodhëm dhe vendosëm t’i japim ultimatum Ramiz Alisë.

Dolëm nga qeveria dhe ministrat m’u kundërvunë. Unë u mora me revolucionin e jo me ta. Ata nuk u shkëputën nga PD, e ne shkuam drejt një fitoreje të madhe. Ju garantoj ju që Basha e ka të hapur mundësinë e fraksionit dhe të garës, por refuzimi i Bashës nuk përbën asgjë për PD. Janë dhjetëra e qindra mijëra demokratë e njerëz të tjerë që po i bashkohen PD këtë periudhë. Kjo është dallgë, është cunam revolucion. Nuk ka të ndalur drejt fitores së tij të plotë”, u shpreh Berisha.