Belgjika masa drastike, mbyllen baret dhe restorantet, kufizohet lëvizja e qytetarëve

Komisioni vendosi të marrë masa të reja, më e rëndësishmja prej të cilave është mbyllja e restoranteve, dhe kafeneve për një muaj.

Komiteti Belg i Shëndetit Publik për koronavirusin vendosi të ndalojë trafikun nga mesnata e së hënës deri në 5 të mëngjesit, si dhe të mbyllë baret dhe restorantet për një muaj.

Këtë pasdite Komiteti Këshillimor mbajti një takim për të shqyrtuar rrjedhën e pandemisë në vend.

Ky takim u shoqërua me tensione, pasi siç raportojnë mediat vendase, nuk kishte dakordësi për shumë çështje, dhe pati mosmarrëveshje.

Komisioni vendosi të marrë masa të reja, më e rëndësishmja prej të cilave është mbyllja e restoranteve, dhe kafeneve për një muaj.

Duke folur me përfaqësuesit e mediave pas takimit, Kryeministri Alexander de Croe tha se pavarësisht nga masat e marra javën e kaluar, përhapja e virusit po përshpejtohet, dhe numrat janë dyfishuar çdo javë.

“Sot, pothuajse 2,000 njerëz janë duke marrë trajtim. Dje 35 persona humbë jetën nga koronavirusi. Shifrat janë shqetësuese dhe janë më të larta se ato të Marsit dhe Prillit. “Dhe ditët e ardhshme nuk do të jenë pozitive, numrat do të vazhdojnë të rriten,” tha de Croe, duke njoftuar masat e reja që do të merren nga qeveria belge, të cilat do të hyjnë në fuqi të hënën.

Disa prej masave të marra nga Komiteti i Ekspertëve të Shëndetit në Belgjikë janë:

-Grumbullimet private në shtëpi janë të kufizuara në 4 persona (gjithmonë të njëjtët njerëz) për dy javë

-Takimet në vendet publike janë të kufizuara deri në 4 persona

-Blerjet e Krishtlindjeve anulohen

-Puna nga telefoni bëhet rregull

-Kafenetë dhe restorantet do të mbyllen për një muaj

-Ndalohet shitja e alkoolit nga ora 20:00. për një muaj

-Ndalimi i trafikut nga mesnata deri në 5 pasdite.

“Ne e kuptojmë se këto masa janë shumë të ashpra,” pranoi kryeministri belg.

“Ky virus i godet shumë të gjithë. Do të përballemi me disa javë shumë të vështira. Por tani është koha për të vepruar për të shmangur më të keqen”, tha ai. /abcnews

Lajme të ngjashme