8.5 C
Tiranë
E enjte, 9 Dhjetor, 2021

Erdoğan: Bisedimet e reja për Qipron duhet të fillojnë me dy shtete, e jo dy komunitete

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se është e domosdoshme që të konfirmohet barazia sovrane dhe statusi i barabartë i turqve qipriotë, pas së cilës duhet të fillojnë negociatat, raporton Anadolu Agency (AA).

Erdoğan: Turqia asnjëherë nuk do të lejojë cenimin e të drejtave të turqve qipriotë për burimet energjetike në Mesdheun Lindor.

Erdoğan: Negociatat për Qipron nuk dhanë rezultate për shkak të qasjes joreale të palës greke e cila nuk ka asnjë kontakt me realitetin

Erdoğan: Nga Turqia në Republikën Turke të Qipros Veriore janë dorëzuar 75 milionë metra kub ujë përmes sistemit të shpërndarjes në det.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme