Humbi rreth gjysmën e pasurisë gjatë pandemisë – Rimëkëmbet njeriu më i pasur në Europë

Shpërthimi i Covid-19 dhe pasojat e mëpasshme ekonomike zhdukën pothuajse 50% të pasurisë së tij gjatë dy muajve të ardhshëm.

Manjati francez i mallrave luksoz Bernard Arnault po bën një rikthim në renditjen e pasurive në botë.

Pasuria neto e Arnault u rrit me 8.3 miliardë dollarë këtë javë pasi konglomerati i tij LVMH pati rezultate të papritura të larta të tremujorit të tretë në anën e pashembullt të konsumatorëve të etur.

LVMH kthehet përsëri në kërkesë për Louis Vuitton dhe Dior Bags

Fitimi e vë Arnault, 71 vjeç, në një distancë të mrekullueshme për t’u bërë ‘centibiliarderi’ i pestë në botë, pas Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk dhe Mark Zuckerberg në Indeksin e Miliarderëve Bloomberg.

Pasuria neto e Arnault nuk i ka kaluar 100 miliardë dollarë që nga janari, kur pasuria e tij arriti një rekord të lartë prej 109.4 miliardë dollarë. Shpërthimi i Covid-19 dhe pasojat e mëpasshme ekonomike zhdukën pothuajse 50% të pasurisë së tij gjatë dy muajve të ardhshëm.

Rezultatet e LVMH treguan forcën e markave të saj, të cilat përfshijnë Louis Vuitton, shampanjë Moet & Chandon dhe Givenchy, te konsumatorët selektivë pavarësisht një ekonomie të pasigurt. Pasuria neto e themeluesit Arnault ka pasur kryesisht rritje gjatë muajit të kaluar, pavarësisht nga pasiguria që duket në blerjen e saj prej 16 miliardë dollarësh të argjendarit Tiffany & Co.

LVMH njoftoi papritur muajin e kaluar se qeveria franceze kërkoi që ajo të vonojë marrëveshjen për shkak të çështjeve tregtare me SHBA. Të dy gjigandët luksozë tani po padisin njëri-tjetrin, me Tiffany duke thënë se arsyetimi i LVMH për tërheqjen e tij është i pabazë dhe mashtrues dhe LVMH duke pretenduar se vendimi ishte drejtuar nga qeveria dhe keqmenaxhimi i Tiffany. Të dy kompanitë i hedhin poshtë akuzat.

Edhe me fitimet e tij të fundit, pasuria neto e Arnault është ulur me 8.7 miliardë dollarë deri më tani këtë vit, humbja e pestë më e madhe në indeksin e Bloomberg, i cili ndjek 500 njerëzit më të pasur në botë. Në përgjithësi ka qenë një vit flamur për fitime për njerëzit më të pasur në botë. Pasuritë e kombinuara të individëve në renditje janë rritur me 986 miliardë dollarë, ose 16.8%, nga viti në ditë. /Scan

Lajme të ngjashme