Propozim amerikan: një Nobel Paqeje për Erdogan!

Marrëveshja e Grurit, në vëmendjen e ish-N/Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së Ndërmjetësimi i marrëveshjes së grurit të Ukrainës është një “triumf i madh” për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ai meriton të nominohet për Çmimin Nobel për Paqen për këtë, thotë ish-N/Sekretari amerikan i Mbrojtjes Dov S. Zakheim. Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan…

Marrëveshja e Grurit, në vëmendjen e ish-N/Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-së
Ndërmjetësimi i marrëveshjes së grurit të Ukrainës është një “triumf i madh” për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ai meriton të nominohet për Çmimin Nobel për Paqen për këtë, thotë ish-N/Sekretari amerikan i Mbrojtjes Dov S. Zakheim.

Turqia, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje javën e kaluar në Stamboll për të rihapur tre porte ukrainase – Odesa, Chernomorsk dhe Yuzhny – për eksportet e grurit të bllokuara prej muajsh për shkak të konfliktit Rusi-Ukrainë, i cili tani është në muajin e gjashtë.

Ish-zyrtari amerikan shkroi një artikull me titull “Triumfi i Erdoganit të Turqisë” për faqen e lajmeve Hill që u publikua të premten.

“Erdogan e meriton të paktën të nominohet për Çmimin Nobel për Paqen”, ka shkruar ai.

“Erdogan, duke punuar së bashku me Kombet e Bashkuara, ishte në gjendje të ndërmjetësonte një marrëveshje midis Rusisë dhe Ukrainës që do të lejojë dërgimin e grurit nga portet ukrainase përmes Detit të Zi,” tha ai.

Ai vuri në dukje se 22 milionë tonë drithëra nuk kishin lëvizur për shkak të bllokadës ruse dhe se kishte mosmarrëveshje midis Moskës dhe Kievit për pastrimin e minave në Detin e Zi.

“Si rezultat i ngërçit, çmimet ndërkombëtare të ushqimeve u ngritën në qiell dhe miliona u kërcënuan nga uria, duke krijuar perspektivën e një tjetër migrimi masiv në Evropë,” shkroi Dov S. Zakheim.

Marrëveshja do të lejojë Moskën të eksportojë ushqime dhe plehra, vijon ai, duke shtuar: “Marrëveshja është fjalë për fjalë një shpëtim”.

“Nuk mund të ketë pak dyshim se marrëveshja e grurit përfaqëson një triumf të madh për presidentin turk,” konkludon Dov S. Zakheim. /tesheshi.com/