Sergey Lavrov: Përpjekjet e SHBA-ve për të kontrolluar naftën siriane janë të paligjshme

“Përpjekja e tyre, thellë poshtë, për të grabitur Republikën Arabe të Sirisë dhe për të marrë nën kontroll fushat e naftës, është e paligjshme dhe nuk sjell asgjë të mirë për zgjidhjen siriane”, tha Lavrov

Përpjekjet e SHBA-ve për të kontrolluar fushat e naftës siriane janë “të paligjshme”, tha sot kryediplomati Rusisë, Sergey Lavrov, raporton Anadolu Agency (AA).

“Përpjekja e tyre, thellë poshtë, për të grabitur Republikën Arabe të Sirisë dhe për të marrë nën kontroll fushat e naftës, është e paligjshme dhe nuk sjell asgjë të mirë për zgjidhjen siriane, ajo vetëm mban një ngacmues serioz, një kërcënim serioz në këtë pjesë të Sirisë “, u tha Lavrov gazetarëve në Yerevan, kryeqyteti i Armenisë, pas takimit me homologun e tij armen Zohrab Mnatsakanyan.

“Ne do të insistojmë që ushtria siriane të rimarrë me shpejtësi tërë territorin e Sirisë. Vetëm kjo do të ndihmojë për t’i dhënë fund terrorizmit dhe do të ndihmojë në zgjidhjen e të gjitha çështjeve që lidhen me zgjidhjen përfundimtare politike “, shtoi ai.

Pasi urdhëroi tërheqjen e forcave amerikane nga Siria veriore muajin e kaluar rreth kohës kur Turqia nisi Operacionin e saj anti-terrorist “Burimi i Paqes” në rajon, presidenti i SHBA-ve Donald Trump tha se trupat e SHBA-ve do të qëndronin në rajon “për të siguruar naftën”.

“Ne e kemi marrë atë dhe kemi siguruar” naftën, tha ai, duke sugjeruar “një marrëveshje me një ExxonMobil ose me një nga kompanitë tona të shkëlqyera për të shkuar atje dhe për ta bërë atë siç duhet.”

Pa përmendur SHBA-të zyrtarët turq kanë thënë se derisa çlirimi i vendasve nga shtypja terroriste është një arsye e ligjshme për të pasur trupa në Siri, marrja e naftës nuk është ashtu.

Turqia më 9 tetor nisi operacionin “Burimi i Paqes” për të eliminuar terroristët e YPG / PKK nga veriu i Sirisë në lindje të lumit Eufrat me qëllim të sigurimit të kufijve të Turqisë, ndihmës në kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe sigurimin e integritetit territorial të Sirisë.

Më 22 tetor, Turqia arriti marrëveshje me Rusinë për të detyruar terroristët e YPG/PKK që të tërhiqeshin nga zona e planifikuar pa terrorizëm me armët e tyre.

Lajme të ngjashme