6.5 C
Tiranë
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021

Shkon në mbi 165 milionë numri i rasteve me COVID-19 në mbarë botën

Numri i përgjithshëm i rasteve të të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar në mbi 165 milionë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 165.096.424 raste me COVID-19 janë regjistruar deri më tani në mbarë globin, sipas faqes së internetit “Worldometers”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

SHBA-ja mbetet shteti me më shumti të infektuar, me gjithsej 33.775.147 raste, pasuar nga India me 25.592.273 dhe Brazili me 15.735.485.

Ndërkaq, në Turqi deri më tani janë regjistruar 5.139.485 të infektuar.

Që nga shfaqja e virusit në Kinë, deri më tani në botë jetën kanë humbur mbi 3,42 milionë njerëz, kurse rreth 144 milionë janë shëruar.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme