2.5 C
Tiranë
E shtunë, 29 Janar, 2022

Trafik emigrantësh të paligjshëm, dy të arrestuar në Kukës

Dy të rinj janë vënë nën prangat e policisë pasi tentuan të kalonin drejt Kosovës në mënyrë të paligjshme disa emigranët të paligjshëm.

Njëri prej tyre, i cili drejtonte automjetin, nuk i është bindur urdhërit për të ndaluar, por është larguar duke braktisur automjetin së bashku me emigrantët brenda!

Forcat “Shqiponja” janë vënë në ndjekje dhe kanë bërë të mundur kapjen e tij, i cili tentoi të arratisej në drejtim të Tiranës, me një automjet tip” Benz”, me drejtues shtetasin L. A.

Nga hetimet e kryera rezultoi se shtetasi K. C. do t’i ndihmonte emigrantët e paligjshëm që të kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme, në drejtim të Kosovës, kundrejt fitimit, ndërsa shtetasi L. A. dyshohet se kishte rolin e shoqëruesit, me automjetin e tij.

Në përfundim të veprimeve u arrestuan në flagrancë shtetasit K. C., 28 vjeç, banues në Krujë dhe L. A., 25 vjeç, banues në Krujë.

Vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme