5.5 C
Tiranë
E shtunë, 29 Janar, 2022

SHBA i përgjigjet Berishës/ “Nga 200 shpallje non grata, asnjëra nuk është tërhequr”

Deri diku me një ton ultimativ, kjo ishte kërkesa e artikuluar nga Sali Berisha gjatë Kuvendit Kombëtar të thirrur prej tij më 11 Dhjetor.

Paraditen e kësaj të enjteje  Ambasada amerikane në Tiranë i dha një përgjigje zotit Berisha, përmes disa shifrave.

Ky grafik i publikuar nga  ambasada amerikane tregon se numri vendimeve në të shkuarën për të hequr shpalljet non grata është zero.

Në të tilla kushte kërkesa e zotit Berisha për DASH mbetet e pa negociueshme dhe se SHBA nuk ka ndërmend të heq dorë nga vendimi i marrë.

Po ashtu përmes këtij grafiku ambasada amerikane në Tiranë, shpjegon se deri më tani janë mbi 200 persona të shpallur ‘non grata’, nga vende të ndryshme të botës.

Qëndrimi i ambasadës nuk mbaron me kaq. Tregon se deri më tani në asnjë rast nuk është kërkuar falje për rastet e personave të shpallur ‘non grata’.

Këto tre të dhëna publikuar nga selia diplomatike e Shteteve te Bashkuara, tregon se informacioni i mbledhur dhe i përdorur ndaj personave tashmë ‘non grata’, është solid dhe pa asnjë element që do të shërbente për hequr dorë nga vendimi apo edhe për të kërkuar falje

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme