Mutacioni i Omicron/ Evropa në alarm! Bllokim, masa të reja dhe gatishmëri për Krishtlindje

Autoritetet shëndetësore të Evropës po qëndrojnë në gatishmëri të lartë për mutacionin shumë ngjitës Omicron, ndërsa shumë vende kanë njoftuar bllokime dhe masa të reja, më të ashpra përpara Krishtlindjeve. Vendet po ruhen nga përhapja e Omicron duke rritur numrin e të vaksinuarve me dozën e tretë përforcuese, duke rivendosur bllokimet dhe maskën në ambiente…

gjobë

Autoritetet shëndetësore të Evropës po qëndrojnë në gatishmëri të lartë për mutacionin shumë ngjitës Omicron, ndërsa shumë vende kanë njoftuar bllokime dhe masa të reja, më të ashpra përpara Krishtlindjeve.

Vendet po ruhen nga përhapja e Omicron duke rritur numrin e të vaksinuarve me dozën e tretë përforcuese, duke rivendosur bllokimet dhe maskën në ambiente të mbyllura, duke kufizuar numrin e njerëzve rreth tryezës familjare dhe duke rritur masat për udhëtarët që vijnë nga vendet e tjera.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) paralajmëron se “Rastet e Omicron do të rriten ndjeshëm në javët e ardhshme dhe do të çojnë në shtrime shtesë, pranime në ICU dhe humbje jete”.

Referuar paralajmërimeve të ekspertëve, vendet evropiane po miratojnë masa të reja, më të rrepta, duke u bërë thirrje qytetarëve që të jenë të kujdesshëm.

Por se si paraqitet situata në disa nga vendet europiane le ta shohim më poshtë:

Holanda ri-hyn në modalitetin e bllokimit nga sot, e dielë deri pas Krishtlindjeve. Siç tha kryeministri Mark Rutte: “Hollanda po mbyllet përsëri. Kjo është e pashmangshme për shkak të valës së pestë që na vjen me variantin Omicron. Për ta përmbledhur me një fjali, Holanda po kthehet në karantinë“, tha ai në një konferencë.

Të gjitha dyqanet jo të domosdoshme, restorantet, baret, kinematë, muzetë, teatrot, parukieritë dhe palestrat duhet të jenë të mbyllura nga sot deri të dielën, më 14 janar. Të gjitha shkollat ​​duhet të mbyllen të paktën deri më 9 janar.

Franca– Ngjarjet e Vitit të Ri anulohen, rekomandohen mbledhje të vogla familjare, ndërsa për shkak të variantit të ri Omicron anulohen udhëtimet e presidentit dhe kryeministrit francez në Mali dhe Jordani përkatësisht.

“Në natën e Vitit të Ri, autoritetet lokale do të ndalojnë tubimet e paparalajmëruara dhe do të ndalojnë tubimet e mëdha në natyrë, fishekzjarre speciale dhe koncerte”, tha kryeministri francez Jean-Jean.

Lloji i ri po përhapet me shpejtësi në vend dhe vlerësohet të jetë mbizotërues në fillim të vitit 2022. Varianti Omicron i koronavirusit tani dyshohet se përbën më shumë se 10% të infeksioneve të sapo konfirmuara COVID-19 në Francë.

Karantina dyjavore e Gjermanisë për udhëtarët britanikë është shpallur nga qeveria e Berlinit dhe sipas Lothar Ëheeler, president i Institutit Robert Koch, vala e pestë e pandemisë do të vijë përmes mutacionit Omicron.

“Mënyra më e rëndësishme për të shmangur valën e re është reduktimi i menjëhershëm i rasteve, përmes vaksinimit dhe masave mbrojtëse”, tha ai. Gjermania do të vendosë një karantinë për udhëtarët nga Britania nga mesnata e sotme (e diel në të hënë) dhe do të kërkojë një test negativ për të hyrë në vend, njoftoi Instituti Robert Koch.

Kjo pasi Britania tashmë konsiderohet si “zona e variacionit” të covid-19, pra hyn në kategorinë e vendeve nga ku rreziku është më i lartë. Kjo do të thotë se të gjithë udhëtarët, edhe ata të vaksinuar, do të karantinohen për dy javë pas mbërritjes. Vetëm shtetasit gjermanë ose të huajt me banim të përhershëm në Gjermani do të lejohen të hyjnë në vend nga Britania. Rregulli vlen për të gjitha mjetet e transportit.

Ndërkohë, Gjermania  raportoi 29,348 raste të reja të covid-19, me numrin total të infeksioneve që u rrit në  6,739,536, sipas Institutit Robert Koch. U raportuan gjithashtu  180 vdekje të reja, me numrin total të vdekjeve nga pandemia që ka arritur në 108,233 vdekje.

Britania e Madhe- Doëning Street ishte nën rrethim mbrëmë. Gjakderdhja shpërtheu në përleshjet jashtë parlamentit, me protestuesit duke u përpjekur të thyejnë kordonin e policisë dhe policia duke përdorur globe për t’i zmbrapsur.

Për vaksinuesit: “Gjithçka ishte një tufë gënjeshtrash”, siç shkruhet në një poster, të cilët thërrasin “Liri”! Protestuesit marshuan pa maska ​​dhe distanca, duke i kërkuar administratës së Johnson të mos marrë masa kufizuese, siç kërkohet nga ekspertët, mes thashethemeve për një shtetrrethim nga e nesërmja e Krishtlindjeve.

“Nëse ka nevojë për veprime të mëtejshme, Kuvendi do të konvergojë. Britania po regjistron më shumë se 90,000 raste të covid, nga të cilat më shumë se 10,000 raste të Omicron në 24 orë”, tha ministri i Shëndetësisë Sajid Javid.

Ekspertët bëjnë thirrje për një bllokim dy-javor për të kufizuar mutacionin Omicron. Madje disa ekspertë flasin për anulimin e eventeve të Krishtlindjeve në mënyrë që numri i pacientëve të shtruar në spital të mos shkojë në 3000 në ditë, pasi mutacioni Omicron po përhapet me shpejtësi.