6.5 C
Tiranë
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Bitcoin arrin një rekord prej afro 50 mijë dollarë pas mbështetjes nga Tesla, Mastercard dhe BNY Mellon

Çmimi i Bitcoin arriti një rekord të ri rekord prej gati 50,000 dollarësh, pasi kompanitë kryesore Fortune 500 treguan mbështetje për monedhat dixhitale.

Kriptomonedha më e madhe në botë nga vlera e tregut arriti çmimin më të lartë të të gjitha kohërave në 49,951 $ të hënën sipas të dhënave nga faqja e internetit të industrisë CoinDesk.

Monedha dixhitale ka marrë një hov nga lajmet e firmave të mëdha si Tesla, Mastercard dhe BNY Mellon që mbështetën kriptovalutën.

Tesla njoftoi se kishte blerë 1.5 miliard dollarë bitcoin në një regjistrim javën e kaluar dhe tha se së shpejti do të pranonte pagesa në monedhën dixhitale.

Mastercard tha se do të mbështeste kriptovaluta të caktuara më vonë këtë vit, ndërsa BNY Mellon njoftoi se do të hapte shërbimet e saj ndaj aktiveve dixhitale.

Çmimi i Bitcoin është katërfishuar në vitin 2020 dhe është rritur më shumë se 60% që nga fillimi i këtij viti. Ekspertët thonë se kërkesa është rritur nga investitorët institucionalë pasi tashmë bitcoin perceptohet si një depo me vlerë të ngjashme me arin. Por ekspertë të tjerë shqetësohen se bitcoin mund të jetë një nga flluskat më të mëdha të tregut në histori. /scan

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme