6.5 C
Tiranë
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Erdoğan: Turqia dëshiron të forcojë bashkëpunimin me SHBA-në

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, tha se Ankaraja zyrtare dëshiron “të forcojë” bashkëpunimin me Washington-in zyrtar pas inaugurimit të presidentit të ri amerikan, Joe Biden, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ne duam të forcojmë më tej bashkëpunimin tonë me administratën e re të SHBA-së mbi një bazë të favorshme për të dyja palët në afat të gjatë”, u shpreh Erdoğan në një video-porosi për ngjarjen e cila shënoi fillimin e një kanali televiziv nga Komitetit Drejtues Turko-Amerikan (TASC).

“Kohët e fundit, të gjithë kaluam një proces në të cilin miqësia turko-amerikane u testua seriozisht. Ne nuk pamë mbështetjen dhe solidaritetin që prisnim nga aleati ynë i NATO-s, veçanërisht në luftimin e grupit terrorist PKK dhe degët e tij”, shtoi Erdoğan.

Presidenti turk gjithashtu tha se vendi i tij pret një “qëndrim të qartë nga të gjithë aleatët, veçanërisht pas sulmit tradhtar terrorist në të cilin 13 turq u martirizuan javën e kaluar”.

Erdoğan gjithashtu tha se Turqia dhe SHBA kanë më shumë interesa të përbashkëta sesa “dallimet e tyre të mendimit”.

Të dielën e kaluar, trupat e 13 shtetasve turq u gjetën gjatë operacionit antiterror të Turqisë në rajonin Gara të Irakut verior.

Forcat turke kryen operacionin 4-ditor “Kthetra-Shqiponja 2” në rajonin Gara javën e kaluar për të parandaluar PKK-në dhe grupe të tjera terroriste që të rivendosin pozicionet e përdorura për të kryer sulme terroriste ndërkufitare ndaj Turqisë.

Operacionet “Kthetra-Tigër” dhe “Kthetra-Shqiponja” u ndërmorën qershorin e kaluar për të ofruar sigurinë e banorëve dhe kufijve të Turqisë.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK e renditur si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE, ka qenë përgjegjëse për vdekjet e 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme