10.5 C
Tiranë
E shtunë, 29 Janar, 2022

Kosova shpall persona non-grata një zyrtar rus të UNMIK-ut

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, ka shpallur person non-grata një zyrtar rus të UNMIK-ut në Kosovë për shkak të veprimtarisë së tij të dëmshme, e cila ka cenuar sigurinë kombëtare të Republikës së Kosovës, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministrja Gërvalla-Schwarz në rrjetin social Facebook ka bërë të ditur se vendimin për shpalljen persona non-grata të zyrtarit rus të UNMIK-ut në Kosovë e ka marrë me kërkesë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti. Ajo tha se për zbatimin e këtij vendimi ka njoftuar institucionet ligjzbatuese dhe autoritetet përkatëse për zbatimin e këtij vendimi.

“Institucionet e Republikës së Kosovës mbeten të vendosura në betejën kundër ndikimit malinj të Federatës Ruse dhe përfaqësuesve e satelitëve të saj në rajon, të cilët synojnë të minojnë arritjet e Kosovës dhe të partnerëve tanë, e në radhë të parë të SHBA-ve, NATO-s dhe BE-së”, shkroi Gërvalla-Schwarz.

Shefja e diplomacisë kosovare tha se Kosova do të vazhdojë të bashkëpunojë edhe më ngushtë me aleatët e saj ndërkombëtarë, e sidomos me ata amerikanë, evropianë dhe me NATO-n, për të penguar çdo përpjekje destabilizuese të Federatës Ruse në rajonin tonë.

“Përcaktimi dhe rruga e Republikës së Kosovës drejt anëtarësimit në NATO, BE dhe më pas edhe në OKB janë të pakthyeshme. Qytetarët e Republikës së Kosovës i sigurojmë se institucionet do të mbeten çdo ditë vigjilente dhe të vendosura në mbrojtje të sigurisë dhe rendit kushtetues të vendit tonë, sa herë që të jetë e nevojshme”, theksoi Gërvalla-Schwarz.

Në fillim të këtij viti, më 22 tetor, me kërkesë të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, persona non-grata janë shpallur edhe dy zyrtarë të Zyrës Ndërlidhëse të Federatës Ruse në Kosovë për shkak të aktiviteteve të tyre të dëmshme për sigurinë kombëtare dhe rendin kushtetues të Kosovës.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme