Krijoi monedhën e vet dixhitale kur ishte 19 vjeç

Vitalik Buterin, një programues 27-vjeçar ruso-kanadez, krijoi Ethereum në 2013 kur ishte 19 vjeç. Kriptomonedha filloi në 2015, dhe tani Buterin mban rreth 333,500 eter në portofolin e tij publik ku vetëm një eter ka vlerën e 3,500 dollarëve ku në total ka në llogari 1,1 miliard dollarë.

Buterin bashkë-themeloi Bitcoin Magazine, një botim që mbulon bitcoin dhe kriptovaluta të tjera, në 2012. Në 2014, ai u zgjodh të ishte pjesë e Thiel Fellowship, një program dy-vjeçar i krijuar nga miliarderi Peter Thiel që “jep 100,000 dollarë të rinjve që duan të ndërtojnë gjëra të reja në vend”.

Ai nuk është shumë aktiv në mediat sociale, befasuese për një djalë me 1.4 milion ndjekës të Twitter.

Çmimet e eterit janë më shumë se katërfishuar në 2021, duke u rritur me 375%. Kriptomonedha aktualisht është monedha e dytë më e madhe dixhitale sipas vlerës së tregut, pak më pak se gjysma e kapitalizimit të tregut të bitcoin. Vlera totale e të gjithë ethereumit në qarkullim tani është rreth 403 miliardë dollarë sipas CoinMarketCap.

Megjithëse investitorët blejnë dhe shesin mijëra kriptovaluta të ndryshme duke përfshirë edhe dogecoin-in e postuar në Twitter nga Elon Musk, eteri dhe bitcoin përbëjnë gati dy të tretat e të gjithë tregut global të kriptove prej 2.3 trilionë dollarësh.

Entuziazmi i kriptos u rrit në prill ndërsa platforma tregtare Coinbase doli në publik me një vlerësim prej 86 miliardë dollarësh. Bitcoin u rrit në një rekord të lartë, pasuar nga një tubim i egër 500% në dogecoin, një pasuri që u krijua si një shaka në 2013. Mbështetësit e kriptomonedhës kanë kaluar vite duke këmbëngulur që ethereum, bitcoin dhe monedha të tjera dixhitale mund të revolucionarizojnë botën e financave, dhe me suksesin e debutimit të Coinbase në Wall Street, ata mbështetës më në fund do të kenë momentin e tyre.

Një pjesë e rritjes së Ethereum mund të merret në faktin se ajo është kriptovaluta e zgjedhur për blerjen e shumë veprave arti dixhitale dhe koleksione të tjerë që shndërrohen në një lloj pasurie të verifikueshme që janë të lehta për t’u përdorur në tregtinë blockchain.

Lajme të ngjashme
Lini një Koment

Adresa juaj e e-mail-it mbahet e fshehur.