12.5 C
Tiranë
E hënë, 29 Nëntor, 2021

Kryediplomati amerikan përsërit rëndësinë e marrëdhënieve turko-amerikane

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, nënvizoi rëndësinë e marrëdhënieve turko-amerikane, raporton Anadolu Agency (AA).

“Vazhdimi i bashkëpunimit me aleatin tonë të NATO-s Turqinë për prioritetet e përbashkëta është me rëndësi të madhe”, shkroi Antony Blinken në Twitter pas një telefonate që kishte me ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu.

Ai përsëriti mbështetjen amerikane për bisedimet midis Turqisë dhe Greqisë, të cilat janë aleatë të Amerikës në NATO-s.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price gjithashtu bëri një njoftim rreth bisedës telefonike Blinken-Çavuşoğlu.

“Sekretari Blinken bisedoi me ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, ku diskutuan fushat e bashkëpunimit në Siri dhe Afganistan dhe rëndësinë e të drejtave të njeriut dhe institucioneve demokratike”, tha ai.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme