5.5 C
Tiranë
E diel, 5 Dhjetor, 2021

‘Luftë deri në vdekje virologëve’/ Belgjika në ditën e dytë të ndjekjes së ‘Rambos’ së armatosur radikal, anti-kufizime (fotot)

Forca speciale gjermane e holandeze u ishin bashkuar sot atyre belge, në kërkim të rebelit anti-stabiliment që besohet se është fshehur në zonat pyjore mes vendeve.

Togeri 46 vjeçar Jurgen Conings, ka dezertuar nga kazermat e tij prej të hënës, i armatosur mes të tjerash me katër raketa-lëshues, automatikë e pistoleta, pas kërcënimeve që ka bërë ndaj krye-virologut belg Marc Van Ranst, i cili ka drejtuar reagimin e qeverisë belge ndaj pandemisë së koronavirusit.

Rreth 400 ushtarë e policë belgë të armatosur rëndë ishin dislokuar në pyllin Hoge Kempen në verilindje të vendit pranë kufirit me Holandën.

Forca sigurie gjermane e holandeze iu bashkuan a tyre teksa helikopterë e mjete të blinduara iu bashkuan gjuetisë në parkun kombëtare prej 12,000-hektarësh për “radikalin e djathtë të rrezikshëm”, siç njihet tashmë Conings nga mediat kryesore.

Ushtaraku veteran ka lënë disa letra para largimit, duke i shkruar familjes së tij se nuk “jetonte dot në një shoqëri të komanduar nga virologët e politikanët, që po na marrin gjithçka”.

E dashura e tij Gwendy, 46 vjeçe, ka thënë se dëshiron të dashurin e saj “të butë e të ëmbël” të kthehet përsëri, duke e përshkruar Conings si një “baba të adhurueshëm për dy fëmijët e tij, dhe për bijën e saj.”

Conings – operator snajperi i stërvitur në misione si ish-Jugosllavi, Liban, Irak e Afganistan – njihet tani si ‘Rambo’ dhe në mesazhin e fundit ka thënë se do të bashkohet me rezistencën dhe nuk do të dorëzohet.

Gwendy tha se nuk dinte shumë për qëndrimet anti-kufizime apo ekstremiste të Conings, por shtonte se ai vetëm shante ndonjëherë nga televizori kur dëgjonte për kufizimet e pandemisë.

“Por këtë nuk e bënte vetëm ai, të gjithë i urrejnë kufizimet. Nuk kam dëgjuar kurrë të ketë kërcënuar njeri, shtoi ajo.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme