Nga vendimi i gjykatës te reagimi i Tahirit/ REL: Ish-ministri i brendshëm dënohet me burg për keqpërdorim detyre, dikur aleat i ngushtë i Ramës

Një gjykatë në Shqipëri ka ndryshuar dënimin për keqpërdorim detyre ndaj ish-Ministrit të Brendshëm të vendit nga burgim me kusht në burgim. Saimir Tahiri u shpall fajtor në vitin 2019 për keqpërdorim detyre gjatë kohës që shërbente si Ministër i Brendshëm dhe u dënua me tre vjet e katër muaj me kusht. Ai u lirua…

Një gjykatë në Shqipëri ka ndryshuar dënimin për keqpërdorim detyre ndaj ish-Ministrit të Brendshëm të vendit nga burgim me kusht në burgim.

Saimir Tahiri u shpall fajtor në vitin 2019 për keqpërdorim detyre gjatë kohës që shërbente si Ministër i Brendshëm dhe u dënua me tre vjet e katër muaj me kusht.

Ai u lirua nga akuzat për trafik droge.

Prokurorët, të cilët akuzuan Tahirin për lidhje me një rrjet kriminal të dyshuar për trafikim të sasive të mëdha të marihuanës, e apeluan dënimin.

Në vendimin e saj të datës 4 shkurt, Gjykata e Lartë tha se Tahiri kishte marrë favore dhe dhurata nga trafikantët e drogës dhe kishte abuzuar me pushtetin gjatë kohës që ishte Ministër i Brendshëm në vitet 2013-17 dhe duhet të vuante tre vjet e katër muaj burg, jo me kusht.

Tahiri mohoi çdo akuzë.

“Më vjen keq që shkoi në këtë mënyrë,” tha ai në Facebook. “Nuk e kam shkelur kurrë ligjin…Është thjesht padrejtësi.”

Sipas ligjit, ai duhet të fillojë menjëherë vuajtjen e dënimit në burg.

Tahiri ka qenë dikur aleat i ngushtë i kryeministrit Edi Rama.

Rasti i tij nuk ndikoi në popullaritetin e Ramës, i cili siguroi mandatin e tretë si kryeministër në prill.

Shqipëria është përpjekur të trajtojë korrupsionin e përhapur dhe trafikun e drogës me synimin drejt anëtarësimit përfundimisht në Bashkimin Evropian./REL/