5.5 C
Tiranë
E diel, 5 Dhjetor, 2021

Sa orë gjumë i nevojitet trupit të njeriut?

Gjumi, si ushqimi dhe uji, është diçka që njerëzit duhet ta marrin që të funksionojnë, por në një botë gjithnjë e më të zënë dhe të ndezur, siguria që po merrni mjaftueshëm gjumë nuk është gjithmonë e lehtë.

Sipas NHS, shumica e të rriturve kanë nevojë për gjashtë dhe nëntë orë gjumë në natë, por sondazhet kanë zbuluar se deri në 33 përqind të të rriturve britanikë rregullisht marrin më pak se gjashtë orë.

Gjumi afatgjatë, ky nivel i gjumit të dobët ju vë në rrezik të kushteve serioze mjekësore të tilla si mbipesha, sëmundjet e zemrës dhe diabeti – dhe shkurton jetëgjatësinë tuaj, sipas NHS.

Nëse kjo është për shkak se vuani nga pagjumësia, apnea e gjumit, shqetësimi i shkaktuar nga kafeina ose fqinjët e zhurmshëm, ka disa gjëra që mund të bëni për të ndihmuar të pushoni më mirë.

Gardiner thotë se gjatë gjumit ne jemi të prekshëm dhe për këtë arsye njerëzit kanë evoluar që duhet të ndihen të sigurt, të sigurt dhe të relaksuar për të fjetur (nëse nuk jemi vërtet të privuar nga gjumi) kështu që duhet të keni një mjedis që ju bën të ndiheni kështu.

Kjo do të thotë të kesh një dhomë të freskët, të qetë dhe të errët, si dhe të relaksohesh para gjumit.

“Mënyra më e mirë për t’u çlodhur është të bësh atë që të duket relaksuese. Të gjithë janë ndryshe; çfarë mund të relaksojë një person mund të mos jetë fare relaksues për një tjetër. Pra, çfarëdo që të bësh për t’u çlodhur nuk ka rëndësi – thjesht ka rëndësi që të bësh diçka ”, thotë ajo.

Artis thotë se duhet ta bëjmë këtë për nga 30 minuta deri në një orë para gjumit të planifikuar – gjatë kësaj periudhe duhet të jemi gjithashtu të kujdesshëm për të përdorur elektronikën nëse flemë keq.

Kjo është për shkak të dritës blu nga telefonat tanë inteligjentë dhe pajisjet e tjera, të cilat mund të dëmtojnë cilësinë tonë të gjumit./gazetametro.net

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme