5.5 C
Tiranë
E diel, 5 Dhjetor, 2021

Spanja deportoi 4.800 migrantë në Marok

Spanja ka deportuar në Marok rreth 4.800 nga 8.000 migrantë që kaluan në Ceuta, një enklavë spanjolle në veri të Afrikës, tha sot kryeministri spanjoll Pedro Sanchez, transmeton Anadolu Agency (AA).

Marokenët përdorën kontroll më të dobët të kufirit në vendin e tyre për të arritur territorin evropian, gjë që shkaktoi një krizë humanitare në Spanjë.

Skena ishte si krizë humanitare dhe diplomatike, që buronte nga vendimi i Spanjës për të trajtuar Brahim Ghali, udhëheqës i Frontit rebel Polisario, për një rast të rëndë të COVID-19 në një spital spanjoll.

Spanja nuk lajmëroi Marokun se po strehonin liderin e lëvizjes separatiste të Saharasë Perëndimore, e cila provokoi një përshkallëzim të kërcënimeve që u shmang nga Spanja derisa të arrijë një pikë vlimi të martën.

Nga e marta vonë, pas takimeve dypalëshe të nivelit të lartë, forcat marokene filluan kontrollin e kufirit dhe ndalimin e grupeve të migrantëve që udhëtonin drejt tij. Përforcimet ushtarake dhe policore spanjolle u vendosën gjithashtu për të kontrolluar situatën.

Sipas mediave lokale spanjolle, Ghali është thirrur që të paraqitet në Gjykatën e Lartë Spanjolle më 1 qershor që të japë deklaratë pas vendimit për të rihapur një proces gjyqësor kundër tij për gjenocid dhe torturë.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme