8.5 C
Tiranë
E enjte, 9 Dhjetor, 2021

Udhëheqësit botërorë të G20 bien dakord për marrëveshjen historike të taksave

Megjithatë, ai pranoi se as takimi i G20 dhe as COP26 nuk do të ndalonin ngrohjen globale, por nëse do të merreshin masat e duhura, mund të “kufizonin rritjen e temperaturës së planetit”.

Udhëheqësit e 20 ekonomive kryesore të botës kanë miratuar një marrëveshje globale që do të shohë fitimet e bizneseve të mëdha të tatohen të paktën 15%.

Kjo vjen pas shqetësimit se kompanitë shumëkombëshe po ridrejtojnë fitimet e tyre përmes juridiksioneve të taksave të ulëta.

Pakti u ra dakord nga të gjithë liderët që morën pjesë në samitin e G20 në Romë.

Ndryshimet klimatike dhe Covid janë gjithashtu në axhendën e samitit, i cili është takimi i parë personal i liderëve që nga fillimi i pandemisë.

Grupi G20, i përbërë nga 19 vende dhe Bashkimi Evropian, pati 2 mungesa, megjithatë, Xi Jinping i Kinës dhe Vladimir Putin i Rusisë zgjodhën të shfaqen përmes lidhjes video.

Marrëveshja tatimore, e cila u propozua nga SHBA, pritet të miratohet zyrtarisht të dielën, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, dhe do të zbatohet deri në vitin 2023.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha se marrëveshja historike ishte një “moment kritik” për ekonominë globale dhe “do t’i japë fund garës së dëmshme deri në fund të taksimit të korporatave”.

Ajo shkroi në Twitter se bizneset dhe punëtorët amerikanë do të përfitonin nga marrëveshja edhe pse shumë mega-kompani me bazë në SHBA do të duhet të paguajnë më shumë taksa.

Samiti i G20 vjen përpara samitit të shumëpritur COP26 për ndryshimet klimatike në Glasgow, i cili fillon të hënën. Ajo që ndodh në G20 mund të vendosë tonin për COP26, me ndarje të mprehta që mbeten midis vendeve në angazhimet e tyre për të trajtuar ndryshimet klimatike.

Kryeministri i Italisë Mario Draghi hapi samitin dy-ditor të G20 me një mesazh bashkimi, duke u thënë udhëheqësve botërorë se “të shkojmë vetëm nuk është një opsion. Ne duhet të bëjmë gjithçka mundemi për të kapërcyer dallimet tona”.

Ka paralajmërime gjithnjë e më të tmerrshme nga ekspertët për të ardhmen nëse nuk ndërmerren veprime urgjente për të ulur emetimet e karbonit.

Duke folur për BBC, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson e përshkroi ndryshimin e klimës si “kërcënimin më të madh për njerëzimin”, duke thënë se ai përbën një “rrezik për qytetërimin që në thelb shkon prapa”.

Megjithatë, ai pranoi se as takimi i G20 dhe as COP26 nuk do të ndalonin ngrohjen globale, por nëse do të merreshin masat e duhura, mund të “kufizonin rritjen e temperaturës së planetit”.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, një draft komunikatë përshkruan një premtim nga G20 për të punuar drejt kufizimit të rritjes së temperaturave në 1.5C (2.7F), duke thënë se “do të kërkojë veprime kuptimplota dhe efektive nga të gjitha vendet”.

Drafti vë në dukje gjithashtu nevojën që “vendet e zhvilluara të mobilizojnë 100 miliardë dollarë (73 miliardë £) në vit nga burime publike dhe private deri në vitin 2025 për të adresuar nevojat e vendeve në zhvillim” në mënyrë që ata të mund të trajtojnë ndryshimet klimatike – një premtim që vendet më të pasura nuk kanë arritur ta mbajnë. që nga viti 2009, kur fillimisht ishte lënë peng.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme