“Mbështetjen më të ulët financiare për shtresat në nevojë”, deputeti i PD akuza qeverisë: Do ndajë me klientët e saj 500 mln euro
| |

“Mbështetjen më të ulët financiare për shtresat në nevojë”, deputeti i PD akuza qeverisë: Do ndajë me klientët e saj 500 mln euro

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula, në një reagim të bërë së fundmi në Facebook, thotë se të ardhurat shtesë në buxhet nga rritja e çmimeve pritet të jetë 500 milionë euro, por “ato para kjo qeveri do i ndaj me klientët ndaj nuk mbeten për qytetarët”. Ai shton më tej se “ashtu si edhe…

Situata me Covid në vendin tonë, 1 humbje jetë dhe 81 të infektuar në 24 orët e fundit
| |

Situata me Covid në vendin tonë, 1 humbje jetë dhe 81 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 667 testime për Covid-19, nga të cilat 81 qytetarë kanë rezultuar të infektuar, ndërsa një 77-vjeçar nga Kavaja ka humbur jetën. Njoftimi i plotë: Ministria e Shëndetësisë i bën sërisht thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, veçanërisht në këtë periudhë…

“Prag katastrofe natyrore në Tropojë”, ish-deputetja e PD: Do ishte fatale çarja e rezervuarëve. Çdo strukturë shtetërore duhet të jetë në alarm
| | |

“Prag katastrofe natyrore në Tropojë”, ish-deputetja e PD: Do ishte fatale çarja e rezervuarëve. Çdo strukturë shtetërore duhet të jetë në alarm

Anëtarja e Kryesisë së PD Mimoza Hajdarmataj deklaroi sot se Tropoja është në prag të një katastrofe natyrore ku përveç fryrjes dhe daljes nga shtrati të lumenjve dhe të çdo përroi duke përmbytur tokat, fatale për zonat përreth do ishte çarja e rezervuarve. Ish-deputetja deklaron se çdo strukturë shtetërore duhet të jetë në alarm sot…

“Në Shqipëri, Mal të Zi e Madagascar”, Petrit Vasili publikon raportin e Transparency International për lobimet ruse, ja çfarë thuhet
|

“Në Shqipëri, Mal të Zi e Madagascar”, Petrit Vasili publikon raportin e Transparency International për lobimet ruse, ja çfarë thuhet

Deputeti i Partisë së Lirisë Perit Vasili, ka bërë me dije se Transperany International ka publikuar një lajm ku mes vendeve të cilat dyshohet se janë financuar nga Rusia, është edhe Shqipëria. Në lajmin e shpërndarë nga Vasili në Facebook, thuhet se Moska ka shpenzuar që nga viti 2014 rreth 300 milion dollarë për të…

Poker në kryeqytet, Tirana dhe Xhixha thellojnë krizën e Teutës
| |

Poker në kryeqytet, Tirana dhe Xhixha thellojnë krizën e Teutës

Tirana rikthehet te fitorja duke mundur Teutën në “Selman Stërmasi”, në përballjen e parë të javës së pestë të Abissnet Superiores. Kampionët në fuqi ia dolën që të marrin maksiumin, duke koleksionuar të dytën fitore në këtë edicion. Humbja e parë e Bledi Shkëmbit në stolin e durrsakëve duke marrë një sinjal të qartë se…

FIFA merr vendimin përfundimtar për Ekuadorin në finalet e Botërorit “Katar 2022”
| |

FIFA merr vendimin përfundimtar për Ekuadorin në finalet e Botërorit “Katar 2022”

Ekuadori siguroi në fushë kualifikimin në Botërorin e Katarit, por garimi në turneun më të rëndësishëm për kombëtare u vu në rrezik nga Byron Castillo. Dyshohet se 23-vjeçari ka falsifikuar certifikatën e lindjes, skandal që është mbuluar nga Federata e Futbollit të Ekuadorit, ndërkohë që FIFA nisi një hetim në lidhje me këtë ngjarje. Castillo…

KLP hap garën për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK
|

KLP hap garën për zgjedhjen e kreut të ri të SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë hap sot procedurën për zgjedhjen e drejtuesit të ri të SPAK. Në mbledhjen që po zhvillohet sot, Kreu i KLP, Alfred Balla u shpreh se drejtuesi aktual, Arben Kraja përfundon mandatin në datën 18 dhjetor dhe si detyrim këshilli duhet të hapë 3 muaj para garën. Më 19 dhjetor merr…

Rreziku për qenë i varfër, Shqipëria kryeson Europën me 43% të popullsisë
|

Rreziku për qenë i varfër, Shqipëria kryeson Europën me 43% të popullsisë

Shqipëria ka gati gjysmën e popullsisë në rrezik për të qenë i varfër. Sipas të dhënave të fundit të Eurostat 21.6 për qind e popullsisë në 27 vendet e anëtarë të BE-së ishin të rrezikuar nga varfëria dhe përjashtimi social në vitin e pandemisë 2020. Në Shqipëri ky tregues, sipas INSTAT ishte sa dyfishi i…

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës
| |

Lufta në Ukrainë, Putin siguron mbështetjen e Kinës

Uzbekistani mirëpriti Konferencën e Bashkëpunimit Shangai, forum ku Rusia siguroi mbështetjen më të madhe për pushtimin e Ukrainës. Padyshim, mbështetja që Vladimir Putin kërkoi më shumë ishte nga Kina dhe ai arriti ta siguronte megjithëse vetëm pjesërisht. Presidenti kinez  Xi Jingping e vuri theksin tek  “respekti për sovranitetin kombëtar”, ndërsa Putin u përpoq të bënte…

“Protesta dhe zgjedhje”, Meta cakton drejtuesit për 11 njësitë në Tiranë: Kanë për detyrë të skanojnë dhe…
| |

“Protesta dhe zgjedhje”, Meta cakton drejtuesit për 11 njësitë në Tiranë: Kanë për detyrë të skanojnë dhe…

Ilir Meta tha se ka ardhur koha që t’i jepet fund kësaj qeverie, që sipas tij po shkatërron qytetin me ndërtime pa leje. Meta tha se do të vijoj në protestat, teksa komunikoi edhe drejtuesit kryesorë për 11 njësitë në Tiranë, që sipas tij kanë për detyrë të bëjnë skaner dhe të ketë një organizim…

End of content

End of content