5.5 C
Tiranë
E diel, 5 Dhjetor, 2021

Ndiheni të lodhur gjithmonë? Këto janë arsyet

Lodhja dhe mungesa e energjisë janë një problem i madh për shumë njerëz, por këto probleme mund të trajtohen vetëm nëse e dini se çfarë është e gabuar.

Nëse e gjeni veten duke fjetur deri në momentin e fundit të mundshëm para se të tërhiqeni nga shtrati, mund të pyesni: “Pse jam gjithmonë i lodhur?” Ose ndoshta ju thjesht nuk keni energji për të bërë gjërat bërë ashtu siç keni bërë dikur. Lodhja dhe mungesa e energjisë janë një problem i madh për shumë njerëz, por këto probleme mund të trajtohen vetëm nëse e dini se çfarë është e gabuar.

1 – Mungesa e gjumit

Cilat janë disa nga shkaqet e zakonshme të lodhjes ?.

Ndërsa mungesa e gjumit duket të jetë një shkak i dukshëm i lodhjes kronike, është një arsye çuditërisht e zakonshme për t’u ndjerë e lodhur. Shumë njerëz kalojnë përmes ndjenjës së jetës shumë të stresuar ose shumë të zënë për të ngadalësuar dhe për të marrë gjumin e plotë që duhet të ndihen mirë.

Ndërsa mungesa e gjumit nuk është një gjendje mjekësore në vetvete, mjeku juaj mund të jetë në gjendje t’ju ndihmojë të mësoni rreth mënyrave për të zvogëluar stresin tuaj ose të përshkruani medikamente për t’ju ndihmuar me pagjumësi të rastësishme.

Është e dobishme të fillosh duke përcaktuar nevojat e gjumit. Të rriturit “mesatar” kanë nevojë për rreth tetë orë në natë, por pak njerëz janë mesatarë. Ju gjithashtu mund të keni një borxh gjumi që keni grumbulluar, dhe kjo kërkon gjumë shtesë për të kapur. Nga higjiena e gjumit në krijimin e mjedisit më të mirë të gjumit, shikoni këto 10 mënyra për të marrë një gjumë më të mirë të natës.

2 – Depresioni

Depresioni është një shkak i rëndësishëm i lodhjes.

Depresioni është një gjendje që besohet të shkaktojë anomalitë në kimikatet rregulluese të gjendjes shpirtërore të quajtura neurotransmetues në tru.

Njerëzit me depresion kanë tendencë të kenë probleme me gjumin dhe nivelin e energjisë. Ata mund të kenë probleme të bien në gjumë ose të zgjohen gjatë natës. Disa njerëz me depresion mund të kenë probleme të zgjohen në mëngjes dhe të flenë shumë gjatë. Depresioni shpesh i bën njerëzit të ndihen të ngadaltë dhe të pamotivuar.

Disa nga simptomat e tjera të depresionit përfshijnë ndjenjën e trishtimit ose të zbrazët, duke humbur interesin në aktivitetet që keni pasur dikur, ndryshimet në oreks ose peshë, duke u ndjerë pa vlerë ose fajtorë dhe duke pasur mendime të përsëritura të vdekjes ose vetëvrasjes.

Nëse ndiheni sikur mund të jeni në depresion, bisedoni me mjekun tuaj. Ajo mund të rekomandojë që të shihni edhe një terapist i cili mund t’ju ndihmojë të punoni nëpërmjet ndjenjave tuaja. Depresioni i patrajtuar jo vetëm që çon në lodhje, por mund të ndikojë në çdo aspekt të jetës suaj.

3 – Anemia

Anemia mund të shkaktojë lodhje, marramendje dhe gulçim.

Kur keni anemi, trupi juaj ose ka një numër më të ulët se normale të qelizave të kuqe të gjakut ose nuk ka hemoglobinë të mjaftueshme. Hemoglobina është substanca që i jep qelizat e kuqe të gjakut ngjyrën e tyre. Është gjithashtu e përfshirë në transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin tuaj.

Kur keni shumë pak hemoglobinë ose jo mjaft qeliza të kuqe të gjakut, trupi juaj nuk ka oksigjen të mjaftueshëm në mënyrë që të ndiheni të lodhur ose të dobët. Ju gjithashtu mund të keni simptoma të tilla si lëkurë të zbehtë, gulçim, marramendje ose dhimbje koke.

Vetëm mungesa e hekurit, madje edhe pa anemi, tani konsiderohet të jetë shkak i lodhjes kronike.

Një test i thjeshtë i gjakut në zyrën e mjekut mund t’ju tregojë nëse keni anemi. Mbani në mend se anemia nuk është vetëm mungesa e hekurit dhe ka shumë shkaqe të mëdha.

4 – Hypothyroidism

Hipotireoza mund të shkaktojë simptoma të lodhjes, ndjenja të ftohta dhe depresioni.

Hipotireoza është një sëmundje në të cilën gjëndra tiroide nuk prodhon hormon të mjaftueshëm tiroide. Sëmundja e tiroides është shumë e zakonshme, sidomos tek gratë, dhe ndikon në 27 deri në 60 milionë njerëz vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Hormonet tiroide kontrollojnë metabolizmin tuaj në mënyrë që kur nivelet janë të ulëta, mund të keni simptoma të lodhjes, shtimit të peshës dhe ndjenjave të ftohta.

Duke e bërë gjendjen edhe më konfuze, hipotiroidizmi mund të imitojë simptomat e depresionit.

Fatmirësisht, një test i thjeshtë i gjakut mund të përcaktojë nëse tiroidi juaj funksionon deri në par dhe trajtimi mund të fillojë nëse jo.

5 – Sëmundja e zemrës

Sëmundja e zemrës, sidomos dështimi i zemrës, mund të bëjë që ju të ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës dhe të mos jeni në gjendje të toleroni stërvitje. Me dështimin e zemrës, zemra është më pak e efektshme në pompimin e gjakut të oksigjenuar tek muskujt dhe indet e tjera në trup. Edhe aktivitetet e përditshme të përditshme, si ecja ose transportimi i sendeve ushqimore nga makina, mund të bëhen të vështira.

Simptoma të tjera të mundshme të sëmundjeve të zemrës përfshijnë dhimbje gjoksi, palpitacion, marramendje, fishkëllim, dhe frymë.

Në vitet e fundit është vërejtur se simptomat e sëmundjeve të zemrës në femra shpesh ndryshojnë nga ato të burrave dhe mund të jenë më delikate, për shembull, duke paraqitur si lodhje dhe jo dhimbje gjoksi. Është menduar se kjo mungesë e njohjes së sëmundjeve të zemrës në femra është një arsye pse gratë kanë më shumë gjasa se meshkujt të vdesin nga sëmundja.

Është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj për të gjitha simptomat tuaja, si dhe historinë tuaj familjare të kushteve mjekësore. Bazuar në këto rezultate, ju dhe mjeku juaj mund të vendosni që teste të mëtejshme për të vlerësuar zemrën tuaj janë të nevojshme.

6 Apnea e gjumit

Apnea e gjumit është një gjendje kronike në të cilën mund të ketë pauzë në frymëmarrje ose frymëmarrje të cekët, që zgjat diku nga disa sekonda në një minutë ndërsa një person po fle. Këto pushime dhe fryma të cekëta mund të ndodhin deri në 30 herë në minutë. Dhe, sa herë që frymëmarrja kthehet në normale, shpesh me një zhurmë ose me një zhurmë mbytëse, mund të jetë shumë shqetësuese për gjumin e një personi.

Ky gjumë i ndërprerë dhe me cilësi të dobët mund të jetë një shkak i zakonshëm i përgjumjes gjatë ditës.

Simptoma të tjera që lidhen me apneën e gjumit përfshijnë dhimbje koke në mëngjes, probleme të kujtesës, përqendrim të dobët, nervozizëm, depresion dhe dhimbje të fytit pas zgjimit.

Mjeku juaj ndoshta do t’ju pyesë nëse të tjerët kanë vërejtur probleme me gjumin tuaj, siç janë frymëmarrja e parregullt ose gërhitja, dhe gjithashtu mund të jeni i shqetësuar nëse keni faktorë rreziku për apnea të gjumit ose përjetoni lodhje gjatë ditës. Një studim i gjumit shpesh rekomandohet për të dokumentuar apnea e gjumit, dhe nëse është e pranishme, mund të rekomandohet trajtime të tilla si CPAP.

Është e rëndësishme të theksohet se apnea e gjelbër e patrajtuar jo vetëm që rezulton në lodhje, por mund të çojë në sëmundje të zemrës, goditje, madje edhe vdekje të papritur.

7 – Hepatiti

Hepatiti është një inflamacion i mëlçisë me disa shkaqe të mundshme që variojnë nga infeksionet në obezitet.

Mëlçia shërben shumë funksione të rëndësishme në trup nga thyerja e toksinave në prodhimin e proteinave që kontrollojnë koagulimin e gjakut, metabolizimin dhe ruajtjen e karbohidrateve, dhe shumë më tepër. Kur mëlçia ndizet, këto procese të rëndësishme mund të ndalin.

Përveç lodhjes, disa nga simptomat që mund të përjetoni me hepatitin përfshijnë verdhëza (njollë e verdhë e lëkurës dhe e bardhë e syve, dhimbje barku, nauze, urina e verdhë e errët dhe stools me ngjyrë të lehta.

Testet e funksioneve të mëlçisë bëhen lehtësisht në shumicën e klinikave dhe nëse janë të parregullta mund t’ju çojë ju dhe mjekun tuaj për të kërkuar shkaqet e mundshme.

8 – Diabeti

Diabeti është një gjendje në të cilën ose trupi nuk bën insulinë të mjaftueshme ose nuk e përdor atë ashtu si duhet. Insulina është një hormon i prodhuar nga pankreasi që ndihmon glukozën të hyjë në qelizat e trupit për t’u përdorur për prodhimin e energjisë. Ka disa arsye që diabeti mund të jetë duke shkaktuar që të ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës.

Simptoma të tjera të diabetit përfshijnë urinim të shpeshtë, etje ekstreme, humbje peshe të pashpjegueshme, urinë ekstreme, ndryshime të papritura të vizionit, ndjesi shpimi ose mpirje në duar ose këmbë, lëkurë të thatë, plagë të ngadaltë shëruese ose më shumë infeksione sesa zakonisht.

Një provë e thjeshtë e sheqerit në gjak mund të bëhet në shumicën e klinikave, dhe një test i quajtur hemoglobinë A1C mund të ndihmojë në përcaktimin e sheqerit tuaj mesatar të gjakut gjatë tre muajve të fundit.

9 – Sindromi i lodhjes kronike

Sindroma e lodhjes kronike është një çrregullim i karakterizuar nga lodhje intensive që nuk përmirësohet me pushim dhe që mund të keqësohet nga tendosja fizike ose mendore. Nuk dihet se çfarë shkakton kjo gjendje.

Përveç lodhjes debilitante, disa nga simptomat e tjera që përcaktojnë sindromën e lodhjes kronike përfshijnë dëmtimin në kujtesën afatshkurtër ose përqendrimin, dhimbjet e muskujve dhe të përbashkët, dhimbje koke, nyjet limfatike të tenderit dhe dhimbje të shpeshta të dhimbjes.

Linja e Poshtme e Shkaqet e Lodhjes

Shkaqet e lodhjes të renditura më lartë janë mjaft të zakonshme, por ekziston një numër kushtesh mjekësore të cilat mund të rezultojnë në lodhje. Nëse ndieni se lodhja juaj nuk është e zakonshme, dhe ju nuk jeni thjesht duke humbur në gjumë ju duhet të ndiheni të pushuar, të bëni një takim për të parë mjekun tuaj. Ajo mund të marrë një histori të kujdesshme, duke përfshirë historinë tuaj familjare të kushteve mjekësore, të kryejë një provim fizik dhe të urdhërojë çdo punë gjaku që nevojitet për të filluar kërkimin e shkaqeve.

Mund të jetë frustruese, ndonjëherë, ndërsa prisni përgjigje për lodhjen tuaj, por mos hiqni dorë. Gjetja e një arsyeje për lodhjen tuaj jo vetëm që mund të rezultojë në përmirësim me trajtimin por mund të zbulojë kushte të cilat duhet të diagnostikohen edhe për arsye të tjera.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme