6.5 C
Tiranë
E shtunë, 4 Dhjetor, 2021

Turqi, vazhdon dorëzimi i terroristëve të PKK-së tek autoritetet

Një tjetër terrorist i PKK-së u dorëzua si rezultat i përpjekjeve të bindjes nga forcat e sigurisë, njoftoi Ministria e Brendshme e vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Terroristi u largua nga grupi terrorist dhe hyri në Turqi falë përpjekjeve të ekipeve të xhandarmërisë dhe policisë, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Terroristi i dorëzuar, i cili ishte aktiv në Irak, ishte bashkuar me grupin terrorist në vitin 2017.

Me dorëzimet e fundit, numri i terroristëve që kanë hedhur armët përmes përpjekjeve të bindjes këtë vit u rrit në 28.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 30-vjeçare kundër Turqisë, PKK, e cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, SHBA-ja dhe BE-ja, ka qenë përgjegjëse për vdekjet e 40 mijë njerëzve, përfshirë shumë gra, fëmijë dhe foshnja.

Për tu Lexuar

Të Fundit

Lajme të Ngjashme